יום ב'


27 ביוני
  • צפו: עופר לוי בשיחה אישית עם חגי אוזן
    עופר לוי בראיון נרחב ומרתק מדבר על הכול, התקופה החדשה ("ניסו ללמד אותי לשקר"), הזמרים ("לא יכול לשמוע זמרים תימנים"), החברות עם זוהר ארגוב ("היה מקשיב לי בנעימים"), על המו"מ…
  • עופר לוי מחזק את אייל גולן: "חזק ואמץ"
    עופר לוי בריאיון ל-בטריבונה מדבר על פרשת הזמרים המפורסמים והקטינות בה נחשד אייל גולן: "הוא חף מפשע ולא אנס, הן פיתו אותו. שרואים אדם מצליח רוצים להפיל אותו. שמלבינים פני…
  • בונדק: החרם על עופר לוי הוא פשע תרבותי
    ישראל בונדק בטור אישי ל-בטריבונה על דבר החרם שפרסמנו לראשונה: צריך להעמיד את רדיו דרום 101.5 לדין ולשלול את רישיונם על החרם נגד עופר לוי. אין שום סיבה בעולם להחרים…

חדש במדור זה

האזינו למשהו: מוזיקה בלי הפסקה

לוח אירועים

מפת הדרכים: על המופע מחווה לאביהו מדינה

המופע מחווה לכבודו של אביהו מדינה "לשיר בקול ערב" הוא הוכחה שגם בשטח, בלי סלב או זמר המונים, הציבור מבין היטב את תרומתו של איש "מפת הדרכים" שחשוב היום, ויותר מתמיד, למוזיקה הישראלית-ים תיכונית. סיקור מופע

אביהו מדינה. מפת הדרכים אביהו מדינה. מפת הדרכים צילום: יח"צ
אנדריי בליצקי שבת, 01 יוני 2013 19:16

ביום שלישי (28.5) במשכן לאומנויות הבמה באשדוד נערך מופע מיוחד שהוקדש ליצירתו רבת השנים ולתרומתו המיוחדת של הזמר, הכותב, והמלחין - למוזיקה הישראלית הים תיכונית – אביהו מדינה.

אביהו מדינה

במהלך המופע הופיעו אמנים חשובים במוזיקה הישראלית, כמו: דקלון, שימי תבורי, חיים משה, גליקריה, אבנר גדסי וכמובן אביהו מדינה בעצמו שאירח במפתיע גם את אחותו על הבמה.

את המופע פתח הזמר דקלון עם השיר "לשיר בקול ערב" וגרם לאווירה שמחה באולם לכבוד גל הנוסטלגיה המזרחית, שבמיוחד בתקופה הנוכחית זוכה להצלחה גדולה וצודקת של אוהבי המוזיקה. לאלה שפחות מעורים בפרטים, מספיק עכשיו להתחיל ולספור כאן את השירים שיצר במו ידיו כדי להבין את גודל תרומתו ועשייתו המשמעותית.

במהלך המופע אבנר גדסי ביצע את השירים: "רעיה" של ישי לוי ו"הפרח בגני" של זוהר ארגוב, שימי תבורי המשיך עם "כינור דוד", "לך שלום" ודואט עם מדינה, ל-"אל תירא ישראל"  חיים משה ודקלון ביצעו את "איילת חן" ואת "יום שישי הגיע", חיים המשיך לשיר בסולו את השיר "תן לזמן ללכת" שהפך לשלאגר אודות "הפרויקט של רביבו".  גליקריה ביצעה את השיר "שבחי ירושלים" שזהו השיר הכי מזוהה איתה - הביצוע שלה היה בעברית תקינה לגמרי ומרגשת, כאילו היא המבצעת המקורית. פשוט מושלם.

רכבת היצירות של אביהו מדינה המשיכה כאשר השלים בעצמו עם הביצועים של "להיות אדם", "כבר עברו השנים", "בין הטוב והרע", "למה אל", "אבי" - שירים שהם ללא ספק נכסי צאן ברזל במוזיקה הישראלית.

הכבוד הוא של כולם

אביהו מדינה, דקלון, שימי תבורי, אבנר גדסי

הערב הזה אולי בשמו נתן כבוד לאביהו מדינה, אך דרכו לכל הזמר המזרחי האותנטי מפעם. הוא האיר את עיני כולם כמה תרומתו של אביהו מדינה היא מאוד חשובה למוזיקה הישראלית - בזכות היצירות שנכתבו והולחנו על ידו ונחשובת ממש ל"מפת דרכים" של התרבות הישראלית, עד היום.

בסוף המופע ראש עיריית אשדוד עלה לנאום על הבמה הודה לאביהו מדינה, ואמר: "בלי אביהו מדינה אי-אפשר לתאר את המוזיקה הישראלית או הזמר הים תיכוני" – והוא צודק בגדול. הכבוד הוא לא רק שלו, הוא גם שלנו, בזכותו. 

במהלך המופע סופרו סיפורים על תולדות השירים שאביהו כתב, ובין היתר באופן סמלי (או ממלכתי) גם זוהר ארגוב הוזכר. כמסקר המופע לא יכולתי שלא לחשוב גם על עצמי, בתור צעיר ממוצא רוסי, אני שמח מאוד שהלכתי למופע הזה ונחשפתי לעוד מוזיקה מזרחית-ישראלית. ראיתי את האמנים הגדולים והחשובים של הג'אנר האהוד במדינה - שבעיניי הוא 100% ישראלי. 

(צילום: אנדריי בליצקי)

>> טור אישי: המוזיקה שלי / моя музыка

 

ותקבלו עדכוני מוזיקה ישירות לפייסבוק שלכם